کارگاه آموزشی مروری بر کاربردهای فناوری زنجیره بلوکی در حوزه اینترنت اشیا و بررسی دقیق تر کاربردهای این فناوری در صنعت آب و برق (فناوری بلاکچین در IoT)

فناوری زنجیره‌بلوکی می‌تواند راهکار خوبی برای رسیدن به یک اکوسیستم امن با در نظرگرفتن حریم شخصی و اعتماد در حوزه اینترنت اشیاء باشد و شاید بتوان گفت این فناوری حلقه گم‌شده‌ای است که صنعت اینترنت اشیاء به آن نیاز دارد. زنجیره‌بلوکی را می‌توان در دنبال کردن میلیون‌ها دستگاه متصل یا در فعال کردن پردازش تراکنش‌ها و هماهنگ کردن دستگاه‌ها استفاده کرد که همین موارد می‌تواند صرفه‌جویی قابل‌توجهی را برای تولیدکنندگان به‌دنبال داشته باشد. این رویکرد غیرمتمرکز باعث حذف نقاط شکست و ایجاد یک اکوسیستم انعطاف‌پذیر برای دستگاه‌ها می‌شود که در آن اکوسیستم به انجام تراکنش بپردازند. الگوریتم‌های رمزنگاری که در زنجیره‌بلوکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، داده‌های مشتری را رمزنگاری می‌کنند و باعث رعایت بهتر محرمانگی داده‌های مشتری می‌شوند. با وجود مزایایی که زنجیره‌بلوکی در اینترنت اشیاء دارد، چالش‌هایی نیز به همراه دارد که از میان آن‌ها می‌توان به مسئله مقیاس پذیری، کمبود مهارت‌های لازم برای استفاده از فناوری زنجیره‌بلوکی، زمان و توان پردازش، نیاز به محل‌های ذخیره‌سازی بزرگ و مسائل حقوقی و مقرراتی اشاره نمود.

از سوی دیگر نیز، انرژی به عنوان یکی از مهم‌ترین ارکان عوامل تولید و اقتصاد هر کشور محسوب می‌گردد و تأثیر مستقیم و یا غیرمستقیم بر بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، زیست محیطی و غیره دارد. عرضه انرژی بصورت امن، قابل اطمینان، قابل حصول و پاک، جهت رشد اقتصادی و بهبود استانداردهای زندگی مردم، از چالش‌های بزرگ قرن اخیر می‌باشد. حوزه‌های کاربردی زنجیره بلوکی در صنعت انرژی با توجه به جدید بودن این فناوری، به طور عمومی شامل تبادلات همتا به همتای انرژی، کنترل اپلاینس‌های اینترنت اشیاء و پرداخت‌های صورتحساب با رمزارزها می‌شود.

ردیف فایلهای تصویری
1 بخش اول
2 بخش دوم
3 بخش سوم
4 بخش چهارم
5 بخش پنجم
6 بخش ششم